Facebook Image
Trečiadienis, 09 rugpjūčio 2023 22:51

Editos Stein liturginis minėjimas ir kankinystės 81-osios metinės (2023 08 09)

Trečiadienį, 2023 m. rugpjūčio 9 d., per bendrąją audienciją popiežius paminėjo šią dieną švenčiamą šv. Kryžiaus Teresės Benediktos (Editos Stein), kankinės, Europos globėjos, liturginį minėjimą.


„Tegul jos liudijimas skatina įsipareigojimą siekti dialogo ir kurti brolystę tarp tautų bei kovoti su smurtu ir diskriminacija. Jos užtarimui pavedame brangius Ukrainos žmones, kad jie kuo greičiau sulauktų taikos“, – sakė Pranciškus.

Editos Stein liturginis minėjimas ir jos kankinystės 81-osios metinės buvo paminėtos Lenkijos Osvencimo mieste – Aušvico lageryje, kuriame šventoji buvo nužudyta, ir prie netoli lagerio teritorijos įsikūrusiame seserų karmeličių vienuolyne.

Trečiadienį Dialogo ir maldos centre Osvencime vykusiame minėjime dalyvavo amerikietė Teresia Benedicta McCarthy, kaip tikima, stebuklingai pagijusi šventosios užtarimu. Ji gimė JAV 1984 m. rugpjūčio 8 d. vakarą, kai Europoje jau buvo rugpjūčio 9 d. – Editos Stein kankinystės metinių diena. Dėl to mergaitės tėvas, melkitų katalikų kunigas, kartu su žmona nusprendė mergaitę pakrikštyti Teresės Benediktos vardu. Greitai paaiškėjo, kad kūdikis sunkiai serga. Tėvai karštai meldė šventosios užtarimo ir po dvejų su puse metų mergaitė nepaaiškinamai staiga pasveiko. Dabar ji atvyko į šv. Teresės Benediktos kankinystės vietą liudyti apie jos užtarimu įvykusį stebuklą.

Aušvico lagerio teritorijoje trečiadienį buvo meldžiamasi už nužudytuosius tame lageryje, už visas Antrojo pasaulinio karo ir visų karų aukas, ypač už taiką Ukrainoje. Minėjimas baigėsi Mišiomis, aukotomis Osvencimo karmeličių vienuolyno koplyčioje.

***

Edita Stein gimė 1891 m. spalio 12 d., per Jom Kipuro šventę, turtingoje žydų šeimoje Vokietijos Breslau mieste, dabartiniame Lenkijos Vroclave. Būdama 14 metų Edita pasiskelbė esanti ateistė. Breslau universitete ji studijavo germanistiką ir istoriją. Nuo 1912 m. studijavo Getingene pas garsųjį fenomenologijos pradininką  Edmundą Husserlį. Per Pirmąjį pasaulinį karą dirbo Raudonojo Kryžiaus seserimi. Susipažinusi su vokiečių filosofu Maxu Scheleriu ji pradėjo domėtis katalikybe. Keletas vėlesnių asmeninių išgyvenimų, manoma, kad ir artimo bičiulio Adolfo Reinacho mirtis, paskatino Editą Stein iš naujo atrasti tikėjimą. Tačiau didžiausią įkvėpimą tapti katalike jai suteikė šv. Teresės Avilietės autobiografijos skaitymas.

1922 m. sausio 1 d. Edita Stein buvo pakrikštyta Katalikų Bažnyčioje. 1933 m. spalio 14 d. ji įstojo į karmeličių vienuolyną Kelne ir priėmė Kryžiaus Teresės Benediktos vardą.

Nacistinėje Vokietijoje intensyvėjant žydų persekiojimams 1939 m. ji buvo perkelta į Olandijos Echto vienuolyną. Tačiau tai jos neapsaugojo. 1942 m. Edita – sesuo Kryžiaus Teresė Benedikta – buvo suimta ir išvežta į Aušvico lagerį, rugpjūčio 9 d. nužudyta dujų kameroje, o jos kūnas sudegintas.

Jonas Paulius II 1987 m. Kelne per piligriminę kelionę į Vokietiją paskelbė Editą Stein palaimintąja, o 1998 m. Romoje – šventąja. Dar po metų ji buvo paskelbta Europos globėja.

(jm / Vatican News)

Skaityti 88 kartai